Middle East & North Africa
 Oceń wpis
   

Inwestorzy, emitenci, analitycy, banki i brokerzy wciąż szukają nowych regionów do inwestowania, najpewniej takich, w których drzemie potencjał wzrostowy, które nie kopiują zachowań rynków rozwiniętych. Po chłodnym prysznicu w postaci rynków państw sektora BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) coraz częściej wskazuje się na państwa sektora MENA (Middle East & North Africa). Wiele czynników wskazuje na to, że moda na sektor MENA rozwinie się w najbliższych miesiącach.

MENA to cały Bliski Wschód z Izraelem, Egiptem, Katarem, Kuwejtem, Irakiem czy Arabią Saudyjską na czele. 6 proc ludności świata, 70 proc zasobów ropy czy niemal połowa światowego gazu. Region konfliktów zbrojnych i politycznych czy różnic kulturowych. W ostatnich latach przeprowadzono tam szereg reform usprawniających. Dziś siłę napędową regionu stanowi budownictwo, nowoczesne technologie, logistyka, telekomunikacja i usługi finansowe. Szerokim strumieniem płynie w kierunku MENA kapitał zagraniczny plus wysokie marże na ropie. Czy ktoś wie, że średnia regionu PKB za rok 2007 wyniosła 5,7%, a Katar zanotował ponad 14% wzrost (najwyższy na świecie)? Problemem niektórych państw jest wysoka inflacja (Iran, Jemen, Egipt) czy stosunkowo wysokie zadłużenie (łącznie ok. 530 mld USD).

Niewątpliwie perłą regionu jest Dubaj. Ten, jeden z siedmiu emiratów, to światowa oaza bogactwa i nowoczesności. Wieżowiec o wysokości jednego kilometra, sztuczny kompleks narciarski, park rozrywki – Dubailand czy archipelag trzystu sztucznych wysp – to tylko niektóre rozrywki czekające na ultrabobatych turystów i inwestorów preferujących całoroczne wakacje. Łącznie około 25 proc. wszystkich dźwigów funkcjonujących obecnie na świecie.

 

(fotografie pochodzą z prezentacji produktu Africa & Arabia oferowanego przez Noble Bank S.A.)

Jakie są zatem perspektywy? Możliwość produkcji energii odnawialnej (elektrycznej) na szeroką skalę (słońce) już niebawem. Niższy niż w krajach Europy Zachodniej poziom konsumpcji, może spowodować, iż wzrośnie popyt na dobra konsumpcyjne. Duże możliwości w niemal każdej dziedzinie gospodarki oraz życia społecznego stawiają sektor państw MENA na korzystnej pozycji wśród regionów silnie rozwijających się.

Jak MENA prezentuje się w kategorii ofert produktów inwestycyjnych? Z racji nieco zamkniętego rynku finansowego i wysokich progów wejścia, inwestorzy indywidualni nie mają możliwości podjęcia samodzielnych ruchów w tamtym kierunku, a fundusze inwestycyjne działające na lokalnym rynku, są w Polsce nieosiągalne. Niemniej jednak, nie znaczy to, że państwa MENA są zamknięte dla polskich konsumentów. Na chwilę obecną jedynym ogólnodostępnym rozwiązaniem są nieliczne produkty strukturyzowane, pozwalające pośrednio uczestniczyć w rozwoju bliskowschodniego rynku. Mowa tu o takich rozwiązaniach jak Globtroter II (Wealth Solutions) czy Afryka & Arabia (Noble Bank) - oba dostępne na stronach Investizens.pl. W najbliższych miesiącach zapewne pojawi się kilka „struktur” zorientowanych na rejon MENA. Najbliższy z nich – Zwrotnik Raka - startuje już za chwilę, omówimy go w następnym komunikacie.

Komentarze (3)
db - bankowa kumulacja Lokata strukturyzowana -...

Komentarze

2011-06-06 21:33:06 | *.*.*.* | konta bankowe
Rachunek bankowy [0]
Jaki rachunek bankowy z usluga maklerska polecacie? skomentuj
2011-04-03 14:11:53 | *.*.*.* | fundusze.
Re: Middle East & North Africa [1]
To jest wciąż niewykorzystany potencjał inwestycyjny. skomentuj
2011-05-03 09:10:01 | *.*.*.* | -windykator
I jeszcze długo pozostanie niewykorzystany ale to z powodu niewiedzy inwestorów. skomentuj
Najnowsze wpisy
2008-09-25 12:19 Investizens Profit Meeting
2008-09-16 19:49 Konferencja
2008-08-20 00:11 Jesienny Cenospad
Najnowsze komentarze
2014-01-06 19:43
najlepszeprezenty.com.pl:
Lokata strukturyzowana - Zwrotnik Raka
:)
2013-10-18 15:55
strona:
Lokata strukturyzowana - Zwrotnik Raka
super blog
2013-08-16 09:15
banki_:
Jesienny Cenospad
Ludzie już maja dosyć wszelkich lokat tzn. depozytów bankowych.
O mnie
Patryk Chyła
Właściciel Investizens.pl
Kategorie
Ogólne
Archiwum
Rok 2008